امام علی (ع) :
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ - 14 محرم 1446
شناسه خبر : 746
  پرینتخانه » شاهین شهر تاریخ انتشار : 04 جولای 2024 - 12:37 | 32 بازدید | ارسال توسط :
شهردارشاهین شهر:

ما به دنبال توسعه مولفه‌های یک شهر خلاق هستیم

شهردار شاهین شهر گفت: باید هنر در بستر جامعه جاری و ساری شود چون بیشترین تأثیر را در بروز خلاقیت دارد و ما به دنبال توسعه مولفه‌های یک شهر خلاق هستیم.
ما به دنبال توسعه مولفه‌های یک شهر خلاق هستیم

به گزارش پایگاه خبری صبح شاهین شهر؛ شهردار شاهین شهر در نشست خبری اولین جشنواره ملی تئاتر اقتباس شاهین شهر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد، گفت:  شاهین شهر به‌عنوان شهر دانش و خلاقیت و به‌عنوان یک شهر نوپا و جوان، پرچمدار تعالی وتوسعۀ نوین برای گامهای موثر برای ایجاد یک تمدن ایرانی اسلامی است که هدف غایی بیانیه دوم انقلاب است.

سعید ابریشمی راد، با بیان اینکه یکی از تئوری های موفق در نظام برنامه ریزی شهری، موضوع شهرهای خلاق است گفت : از آنجایی که شاهین شهر این نام را به عنوان شهر دانش و خلاقیت یدک می کشد، در این تئوریِ نظام مدیریتی تأکید ویژه ای به توسعه مقوله فرهنگ شده و در این حوزه، هنر جایگاه بالایی دارد.

وی بیان کرد: اگر ما به دنبال توسعه مولفه‌های یک شهر خلاق هستیم باید هنر در بستر جامعه جاری و ساری شود چون بیشترین تأثیر را در بروز خلاقیت دارد. مدیران در نظام مدیریتی شهرهای خلاق باید شرایطی را فراهم کنند که مردم در امور اداره شهر دخالت کرده و با استفاده از قوه تفکر از ظرفیت‌های پیش‌رو برای حل مشکلات استفاده کنند. در نظام مدیریت شهر خلاق به خیال‌پردازی و تخیل، هم مشروعیت داده می شود و هم تشویق و ترغیب می شود و چیزی که می تواند آن را تقویت کند قطعاً هنر است.

شهردار شاهین شهر افزود: معتقدیم که هنر، زبان بیان احساس است و هنر نمایش، زبان بیان ناگفته هاست. این هنر از آنجا که به هنرمند اجازه خطا نمی‌دهد قطعاً هنری دشوار و تأثیرگذار است و همواره درطول تاریخ، این هنر دربرگیرنده مفاهیم بزرگ اخلاقی و اجتماعی بوده و پیوند ناگسستنی با ادبیات داشته است. لذا موضوع این جشنواره و اهدافش به این دلیل است که ما بازگشتی به غنای فرهنگی و ادبیات فاخر ایران داشته باشیم و نسل نو بتواند این داشته های ارزشمند را بازیابی کرده و این پیوند ناگسستنی بین ادبیات و هنر و تاریخ و فرهنگ اتفاق افتاده و از آن صیانت شود، به ویژه برای انتقال مفاهیم ارزشی به نسل نو.

او اضافه کرد: ما به دنبال هویت بخشی به ایران و ایرانی و شهر نوپای شاهین شهر هستیم. برای ما خیلی مهم است که فرزندانِ ما بدانند که ایران کجاست و ایرانی کیست. شاهین شهر به عنوان ایرانی کوچک مطرح است و همه قومیت‌ها در این شهر ساکن هستند ازاین‌رو کلیه برنامه های اجرایی که در حوزه مدیریت شهری در این دوره در شاهین شهر اجرا می شود یک هدف راهبردی را دنبال می کند تا این شعار را محقق کند که شاهین شهر جلوه ای از شکوه تمدن ایران بزرگ باشد.

ابریشمی راد همچنین با بیان اینکه در شاهین شهر اراده ای برای جریان سازی در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد و لذا سلسله مجموعه فعالیت ها و جشنواره های هنری در این شهر برنامه ریزی شده است، به برگزاری جشنواره ملی شعر کودک نیز اشاره کرد و گفت: کمیته اجرایی این جشنواره به عهده نوجوانان شهر است که قرار است مطالبه گر این جریان باشند. این موضوع، خردورزی و تعقل را افزایش می دهد. دانش به تنهایی رهایی بخش برای خروج از جاهلیت نیست بلکه دانش در فرایند عقلانیت به شناخت تبدیل شده و آدمی را از جهل خرافه نجات می دهد و البته که باید از فرزندان شروع شود. ضمن اینکه جشنواره حروف نگاره را نیز در شاهین شهر خواهیم داشت که هنرمندان هنرهای تجسمی را با ادبیات و فرهنگ ایرانی پیوند خواهد داد، همچنین جشنواره ملی موسیقی خلاق از دیگر رویدادهایی است که این سلسله برنامه ها می تواند روند موثری در تعالی شاهین شهر باشند.

نویسنده : مرجان لالی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0

2 + شش =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.